Slovenskí volejbalisti zdolali Estónsko, sú na čele C-skupiny

24.05.2014 Celý región

Poprad 24. mája (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili aj vo svojom druhom zápase prvého turnaja 2. kola kvalifikácie ME v Poprade nad Estónskom hladko 3:0 a s trojbodovým náskokom figurujú na čele C-skupiny, práve pred Estónskom a Gréckom.

Zverenci trénera Flavia Gulinelliho nastúpia v nedeľu o 18.00 h na svoj záverečný tretí duel proti Grécku, ktoré vo svojom druhom vystúpení zdolalo Maďarsko 3:1 na sety.

Úvod prvého setu vyšiel Estóncom, ktorí získali tri výmeny v rade - 3:0. Slováci zrovnali na 4:4 vďaka Masnému, ktorému pri podaní pomohla páska a oklamala súpera. Slovenskému výberu vychádzala hra na sieti, dobre blokoval a v ofenzíve vhodne kombinoval útoky po jej celej dĺžke. Po ďalších piatich výmenách sa mu podarilo odskočiť na rozdiel troch bodov - 5:8. Ogurčák poslal svojich spoluhráčov na druhý technický oddychový čas za stavu 10:16. Ten istý hráč esom zariadil vedenie Slovákov 20:12 a tí dotiahli set do úspešného konca - 18:25.

Po úspešnom dvojbloku Kohúta s Benczom vyhrávali Slováci na začiatku druhého setu o dva body - 0:2. Estónci však otočili na 7:6, a jednobodové vedenie si udržiavali do stavu 9:8. Od stavu 10:10 prišli chvíle slovenského družstva, ktoré zaznamenalo štvorbodovú šnúru. Na jej konci bol Paták, ktorý z podania upravil na 10:14. Rovnakým spôsobom zabodoval i Kohút a na ukazovateli skóre svietil stav 11:16. Slováci naďalej zvýšili svoj náskok na rozdiel siedmich bodov (12:19), no húževnatý súper ho skresal, predovšetkým pri podaní Juhkamiho, na 20:22. Estónci korigovali i na 22:23, ale Slovensko zvládlo koncovku a po dvoch vytlčených blokoch Ogurčáka získalo set v pomere 25:22.

Estónci do stavu 5:5 vždy doťahovali jednobodový náskok súpera, až potom Paták zabezpečil Slovákom dvojbodové vedenie - 5:7. Od stavu 9:10 sa slovenským reprezentantom podarila štvorbodová šnúra a na druhý technický oddychový čas odchádzali s päťbodovým vedením - 11:16. Estónsko korigovalo na 13:16, ale Červeň znova prinavrátil päťbodový náskok svojmu tímu - 13:18. Slovenský výber si vo zvyšnom čase postrážil vývoj setu a po jeho zisku (25:15) sa radoval z hladkého víťazstva v troch setoch.

Marek Kardoš, asistent trénera SR: "Znova sme hrali výborne v obrane v poli a v obrane na sieti. To bol hlavný rozdiel medzi nami a Estóncami. Tým, že sme ich odtiahli od siete, tak sme mali uľahčenú robotu. Keďže naši blokári vynikajúco blokojú na tomto turnaji, tak nám to celú situáciu uľahčilo."

Emmanuel Kohút, blokár SR: "Bol to jednoznačný výkon, sústredili sme sa, išli sme koncentrovane s tým, aby sme nepodcenili súpera a získali vedenie v skupine. Dúfam, že takto budeme pokračovať i ďalej."

Matej Paták, smečiar SR: "Nebolo to také jednoznačné, i keď výsledok tomu nasvedčuje. Začali sme lepšie ako proti Maďarsku, škoda druhého setu, že sme to trošku nechali zdramatizovať, ale potom sme sa upokojili a tretí set bol znova v našej réžii. Sme radi za výsledok 3:0, ušetrenie síl a čaká nás posledný zápas s Grékmi. Pôjdeme do toho naplno a dúfame, že výsledok bude rovnaký ako v doterajších dvoch dueloch."

1. turnaj kvalifikácie ME v Poprade:

Estónsko - Slovensko 0:3 (-18, -22, -15)
Zápas trval: 82 minút. Rozhodovali: Jasinski (Poľ.), Skudnik (Slovin.), 750 divákov

Estónsko: Pupart, Kreek, K. Toobal, Juhkami, Venno, Aganits, libero Rikberg (Teppan, A. Toobal, Täht)
Slovensko: Masný, Bencz, Paták, Kohút, Ogurčák, Červeň, libero Kubš (Kostoláni, Janušek)